23Nisan2018

GÜNCEL DUYURULAR "ANTİK SİNOPE VE KARADENİZ" SEMPOZYUMU

"ANTİK SİNOPE VE KARADENİZ" SEMPOZYUMU

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 

Uluslararası Sinope ve Karadeniz Arkeolojisi Sempozyumu düzenlenecek.

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenecek olan ANTİK SİNOPE VE KARADENİZ konulu sempozyum, 14-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Sinop'ta yapılacak.

Konu ile ilgili duyuru şöyle:

 

"ULUSLARARASI SİNOPE VE KARADENİZ ARKEOLOJİSİ SEMPOZYUMU

“ANTİK SİNOPE VE KARADENİZ”

14-15 Ekim 2017, SİNOP

 

Tarihi boyunca birçok farklı yerel yönetime başkentlik yapmış olan antik Sinope, bir zamanlar hem Karadeniz’in hem de antik dünyanın en önemli liman kentlerinden biri idi. Arkaik Dönem’de bir Miletos kolonisi olarak kurulmuş olan Sinope, Klasik, Hellenistik, Roma ve Geç Antik Dönem’de önemli bir liman kenti olarak gelişmiş ve zenginleşmiştir.

Sinop Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, bu liman kentinin yapısı, önemi ile gelişimini anlamak ve Karadeniz içindeki rolünü yeni ve güncel bulgular ışığında ortaya koymak adına bu Uluslararası sempozyumu düzenleyecektir.

Sinop Üniversitesi’nin düzenlediği ilk arkeolojik temalı sempozyum olacak olan bu sempozyum, özellikle kentin antik dönemlerine ve bu dönemlerdeki yakın çevresine odaklanacaktır. Sinope ve artalanı sempozyum için ortamı teşkil edecek ve kentin tarihi, dini karakteri, mimarisi, kentsel ve kırsal yapılanması, üretimleri, yazılı kaynakları, ticari ve politik bağlantıları ile su altı zenginlikleri de bu ortamda irdelenecek başlıca konular olacaktır.

Bu bağlamda, yeni ve özgün çalışmalar ışığında aşağıda listelenmiş konulara odaklanan tüm başvurular memnuniyetle kabul edilecektir:

 

Tarih öncesi dönemlerden Geç Antik Çağ’a kadar Sinop Bölgesi,

Tarih boyunca şehir planlaması, yerleşim alanları ve mezarlık alanlarının yapısı

Sinope’de yerel üretim, endüstri ve ekonomi

Tunç Çağı’ndan Geç Antik Dönem’e kadar Sinope’nin Karadeniz ticari bağlantıları

Sinope’nin iç komşuları ile olan kültürel, ticari ve politik ilişkileri

Sinope’de sosyo kültürel değişimler veya kültürel devamlılık

Karadeniz ekonomik sistemi içinde Sinope’nin konumu

Sinop çevresinde gerçekleştirilmiş arkeolojik kazı, su altı araştırmaları ve müze araştırmaları

 

Bu konular üzerinde çalışan ve konulara ilgisi olan tüm uzmanlar, iki gün sürecek program boyunca çalışmalarını sunup fikir paylaşmak adına sempozyuma davet edilmektedirler. Sempozyum dili İngilizce ve Türkçe olacaktır.

Sempozyuma katılım ücreti talep edilmeyecektir. Sadece tek bir katılımcının konaklama ve yemek masrafları Sinop Üniversitesi tarafından karşılanacaktır. Aynı sunumda yer alacak diğer katılımcıların konaklama ve yemek masrafları kendilerine aittir. Sinop’a geliş ve gidiş masraflarının da tüm katılımcılar tarafından şahsen karşılanması beklenmektedir.

Sempozyuma katılmak isteyen akademisyen ve araştırmacıların ekteki katılım belgesini doldurmaları ve bir adet İngilizce/Türkçe özet ile beraber 28 Nisan 2017 tarihine kadar Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine ulaştırmaları rica olunur.

 

Organizasyon Komitesi

 

Yrd. Doç. Dr. Hazar KABA

Yrd. Doç. Dr.  M. Babür AKARSU

Yrd. Doç. Dr. Gülseren K. ŞAHİN

Yrd. Doç. Dr.  Z. Mete AKSAN

 

İletişim: www.sinop.edu.tr

Sinop Üniversitesi

Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Tel: 0368 271 57 57 / 1278"

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.