23Nisan2018

GÜNCEL HABERLER Metro inşaatında tarihi eser

Metro inşaatında tarihi eser

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

İstanbul’da metro hattı çalışmaları sırasında Beşiktaş Meydanı’ndaki kazılarda arkeolojik buluntulara rastlandı. Beşiktaş Meydanı’ndaki kazılarda rastlanan kalıntıların 19'uncu ve 20'nci yüzyıllara ait olduğu belirlendi.

İstanbul’da yapımı devam eden metro kazısı sırasında tarihi eser kalıntıları bulundu. Beşiktaş’taki buluntuların ve tarihi parçaların 19'uncu ve 20'nci yüzyıllara ait olduğu tespit edildi.

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının yapımı bir süredir devam ediyor. Bu kazıların Beşiktaş istasyonu ayağında tarihi kalıntılar bulundu. Bu kalıntıların en ez yüzyıllık olduğu tespit edildi. Beşiktaş Tramvay Deposu'na 1910 yılında inşa edilmişti. Bu bölgedeki kazılarda Roma ve Helenistik zamana ait çanak çömlek parçaları ile bir taş balta bulundu.

Kazılar İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü kontrolünde gerçekleştiriliyor. Kazıda bulunan kalıntıların büyük bir çoğunluğu 1910'da yapılmış. 1955 tarihinde yol genişletme çalışması aşamasında yıkılan Beşiktaş Tramvay Deposu'na ait kalıntılar ve moloz taş ve kireç harcı ile örülmüş atık su kanalları ve beton büzler bulundu.

Bulunan bu kalıntıların belgelemesi yapıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ekipleri Beşiktaş Meydanı'nda kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Vatandan Haber

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.