23Nisan2018

GÜNCEL HABERLER Harran Ulu Camide Restorasyon

Harran Ulu Camide Restorasyon

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Şanlıurfa'nın Harran İlçesindeki Ulu Cami 1000 yıl sonra restore ediliyor.

Abbasiler dönemine ait 900 yıllık hamam, şadırvan ve ticarethane kalıntılarının bulunduğu alanda kazı çalışması başlatıldı. Tarihi Harran harabelerinde 2017-2018 Arkeolojik kazı ve restorasyon dönemi açılışı Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Harran Kaymakamı Temel Ayca, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un temsili kazma vurmasıyla başladı.

Harran Ulu Camisinin restorasyonu ve kazı sezonunun başlaması münasebetiyle Harran harabelerinde incelemelerde bulunan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’ya, Harran Kaymakamı Temel Ayca, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz,  Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı ve Harran Kazıları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önel, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ali Sarıışık ve Prof. Dr. Sevil Üney, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ile Müze Müdürü Celal Uludağ eşlik etti.

Harran Hamamı Ortaya Çıktı

Tarihi Harran harabelerinde yapılan arkeolojik kazılarla ilgili bilgi veren Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önel, bundan yaklaşık 1000 yıl önce restore edilen Harran Ulu Camisi çevresinde yapılan kazılardan elde edilen bulguların heyecan verici olduğunu kaydederek, “Yaptığımız son kazılarda benzerine planlarda hiç rastlanmayan bir hamamı ortaya çıkardık. Hemen devamında yine Cübeyr İbni Şeddad’ın bahsettiği, Harran Ulu Camisi külliyesinin çevresindeki bedesteni keşfettik. Bedestenin dükkanlarında bulunan tunç teraziler, havanlar, cam eşyalar, seramik malzemeler bu kazılarla meydana çıktı. Kazı alanında tonozlu bir yol, yolun her iki tarafında dükkanların yer aldığı bir çarşı keşfedildi. Bugün başladığımız 2017 kazılarıyla da keşiflerimiz bir ivme kazandı” dedi.

1000 Yıl Sonra Restore Ediliyor

Harran Ulu Camisinin bin yıl aradan sonra böylesi büyük bir restorasyon projesiyle ihya olacağını sözlerine ekleyen Harran Kazıları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önel, “En son böyle büyük çaplı bir restorasyonun 1194 yılında Harran Ulu Camisinin genişletilmesi amacıyla Zengiler ve Eyyübiler döneminde yapıldığını biliyoruz. Aradan geçen yaklaşık 1000 yıllık zamandan sonra Harran Ulu Camisi yeniden restore edilecek. Restorasyonun ilk etabında Harran Ulu Camisi minaresi kurtarılacak. Otuz üç metre yükseklikteki minarenin tuğla kısmı onarılacak, üst kısmı cam örtüyle kapatılarak yağmurdan etkilenmesinin önüne geçilecek. Yine avluya açılan kapının sağ ve solunda yer alan dokuzar adet taş süslemeli kemerleri var. Bunlar yıkılmış ve olduğu yerde kalmış. Taş süslemeli bu kemerler tarihimizin en önemli taş süsleme örnekleri olarak da biliniyor. O kemerler de bu proje ile ayağa kaldırılacak. Yine doğu kapısındaki çatlamış ve aşınmış olan yapılar onarılarak Ulu Caminin görselliği artırılacak. Bu onarım ve kazı çalışmalarıyla arkeoloji ve tarih çalışmalarına önemli bir katkı sunulacak. Ecdadımızın bize bıraktığı mirasın değerlendirilmesi ve uluslararası düzeyde ziyaretçilerle paylaşılması çok çok önemli. O açıdan Kültür Bakanlığımıza, Sayın Valimize, Harran Üniversitemize, Kaymakamlığımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

100 Kişi Çalışacak

Proje kapsamında İŞKUR tarafından görevlendirilen 75 beden işçisi, 20 arkeolog, 3 restoratör ve öğretim üyeleri görev yapacak. Restorasyon çalışmaları ihalesi Haziran ayında yapılacak. Yaklaşık 6 milyon TL bedelle ihale edilecek olan Harran Ulu Camisi restorasyonunun, muhtemel ek işlerle birlikte 8-9 milyon TL bedele ulaşacağı tahmin ediliyor.

http://ajansurfa.com/tr

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.