25Nisan2018

GÜNCEL HABERLER Höyüklerden yol geçti

Höyüklerden yol geçti

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Urfa’daki Neolotik’ten kalma Gürcütepe höyüklerinin üzerinden çevre yolu geçirildi.

Urfa’ya 4 kilometre uzaklıkta bulunan ve Bizans Roma İlk Tunç ile Akeramik Neolotik Çağı tabakalarının yer aldığı Gürcütepe höyüklerinin üzerinden yol geçti. Yıllarca kamulaştırma sorunundan dolayı yapımına başlanmayan Akçakale-Mardin arasındaki çevre yolu, arkeolojik kazı alanın üzerinden geçirilerek tamamlandı.

Göbeklitepe’deki kazılara başkanlık yapan Alman Arkeolog Klaus Schmidt, yol çalışmalarının arkeolog gözetiminde yapılmasını istemiş, Urfa Müze Müdürlüğü ve Koruma Kuruluna çevre yolunun Gürcütepe’deki hangi tepeler arasında geçmesi gerektiğini ifade etmişti. Ancak buna rağmen görüş ve öneriler dikkate alınmayarak çevre yolu sit alanının üzerine yapıldı.

BULUNAN ESERLER MÜZEDE SERGİLENİYOR

Gürcütepe köyü içerisindeki höyükte yer alan kazı çalışmalarına ilk olarak 1995 yılında başlanmış, 10 yıl sürmesi planlanan kazılara 1997 yılında son verilmişti. Yapılan kazılarda ortaya çıkartılan Neolitik Döneme ait eserlerin büyük bir bölümü şu an Urfa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

www.evrensel.net/

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.