21Şubat2018

GÜNCEL HABERLER Hasankeyf’te Artuklu Mezarları

Hasankeyf’te Artuklu Mezarları

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Batman'ın Hasankeyf’te Artuklu dönemine ait 60 mezar bulunduğu bildirildi.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında Artuklu dönemine ait 60 yeni mezar bulundu.

Mezarların arasında 125 santimetre uzunluğunda sanduka da bulundu.

Hasankeyf eski mezarlıkta yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Hasankeyf Arkeolojik Kazı Başkanı Yrd. Doç. Zekai Erdal, iki haftadan beri yapılan kazı çalışmalarında Artuklu dönemine ait 60 yeni mezar bulunduğunu söyledi.

Yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserlerin kayıt altına alındıktan sonra taşınabilir eserlerin müzede sergileneceğini belirten Erdal, “Kazı yapılan alan Artuklu yani Eyyubiler öncesi dönemdeki mezarlık olarak adlandırılıyor. Şehrin kuzeyinde ve kalenin dışında yer alıyor. Yöre halkı da burayı eski bir mezarlık olarak adlandırıyor. Yaklaşık iki haftadır süren bir temizlik çalışmaları neticesinde 60’ın üzerinde mezar tespit edildi. Bu mezarların 30’unda yazı ve süsleme var, bunların haricinde de yine mezarlık içerisinde şahideli mezar tipleri ve sandukalı mezarlar ortaya çıktı” dedi.

“125 santimetre uzunluğunda sanduka bulundu”

Ortalama 96 santimetre olan sandukalı mezarlar arasında 125 santimetre uzunluğunda sanduka bulunduğunu anlatan Erdal, “Mezarlık İslami döneme ait olduğu için şahideler üzerine genellikle dini içerikli ayetler, hadisler veya ölümün verdiği acı ile alakalı mersiye tarzında iç yakan şiirler yer alıyor. Bunların dışında kişinin kim olduğu ve ölüm yılı, dini, ekonomik statüsü yer alıyor. Kazı çalışmalarımız 15 Aralık tarihine kadar devam edecek” diye konuştu.

Son Haberler

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.