GÜNCEL HABERLER Tarihi Gençağa Kalesi kurtarılıyor

Tarihi Gençağa Kalesi kurtarılıyor

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Ünye Kalesi’nin yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları başladı.

Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan ve 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle Karadeniz kıyısındaki en büyük kale olan Ünye Kalesi’nin yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları başladı.

13. Yüzyılda Hacıemiroğulları Beyliği tarafından inşa edildiği vurgulanan, daha önce 15 kadar mezarın ortaya çıkarıldığı ayrıca iki tünele sahip Gençağa Kalesi, Ordu Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle diken ve çalılardan temizlenerek ortaya çıkarıldı. Çalışmalar sırasında çıkarılan arkeolojik buluntular Ordu Müzesine nakledilerek muhafaza edildi. 360 derece görüş alanına sahip olan, İkizce ilçesinde olmasına rağmen zirvesinden Ünye ilçesi ve Karadeniz’in görülebildiği Gençağa Kalesi’nde kazı ve temizlik çalışmaları yapıldıktan sonra 3D lazer tarama teknolojisi kullanılarak ölçümler yapıldı. Kalenin ve tüm sahanın hızlı, doğru ve ayrıntılı bir şekilde taranmasını sağlayan bu teknik ile proje çalışmaları gerçekleştirilecek.

Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından kalede arkeolojik kazılar Ordu Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirilecek.

dogurehberi.com

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.