25Nisan2018

GÜNCEL HABERLER 6.000 yıllık 'anne ve bebek' iskeleti bulundu

6.000 yıllık 'anne ve bebek' iskeleti bulundu

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Arkeologlar Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, 6.000 yıllık olduğu tespit edilen bir anneyle bebeğinin iskeletini buldu. Bulunan kemik kalıntılar daha da yakından incelenmek üzere Leiden şehrine taşındı.

Başkent Amsterdam'ın 50 kilometre güneyinde yer alan Nieuwegein şehrinde bulunan anne iskeleti ve bebeğe ait kemik kalıntılar daha da yakından incelenmek üzere Leiden şehrine taşındı.

Şehrin belediyesinde görevli yetkililer bu kalıntıların ülke tarihinde bulunan en eski insan iskeleti olduğu belirtiyor. Bilgisayar teknikleri kullanılarak hazırlanan örnek resimde annenin yatay pozisyonda olduğu ve bebeğini kucağında tuttuğu tasvir ediliyor. Bulgular özenle taşınarak salı günü belediye sarayında sergilendi.

Şehrin Het Klooster bölgesinde bugüne kadar birçok tarihi eser, fosil ve insan iskeleti bulundu. Cilalı Taş Devri'ne ait milattan önce 5.300-3.400 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Swifterbant kültürüne ait bu eserler arasında en büyük bulgu, devrin insanlarına ait olduğu tahmin edilen ev kümeleri oldu.

haber7.com/

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.