18Şubat2018

GÜNCEL KÜLTÜR-SANAT Tarihin En Büyük Sanat Soygunu

Tarihin En Büyük Sanat Soygunu

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Tarihin en büyük sanat soygununda çalınan eserler için 10 milyon Dolar yeter mi?

Tarihin en büyük sanat soygunlarından biri olan Isabella Stewart Gardner Müzesi soygunu için yeni bir çözüm bulundu.

Tarihin en büyük sanat soygunlarından biri olan Isabella Stewart Gardner Müzesi soygunu için yeni bir çözüm bulundu. Çalınan sanat eserleri için 10 milyon dolarlık ödül koyan müze, doğru ipuclarına ulaşacağına inanıyor.

18 Mart 1990'da Boston'da meydana gelen soygun, birçok açıdan tarihe geçmişti. Polis şeklinde müzeye giren hırsızlar, müze görevlilerini teker teker kelepçeleyip müzeden aralarında Vermeer, Rembrandt ve Manet'in de eserlerinin olduğu 13 eseri çalmıştı.

300 milyon doları aşan bu soygun için müze öncesinde eserlerin bulunması için 5 milyon dolarlık ödül koymuştu. Ancak bundan iyi bir dönüş alamayınca bu defa bu miktarı 10 milyon dolara çıkarmaya karar verdiler.

Eserleri arayan FBI 2013 yılında bu hırsızlığa dair birçok detaya ulaşsa da hala istediğini elde edemedi. Çalınan eserlerin bir ara İrlandalı terör örgütü IRA'ya ait olabileceği dahi öne sürüldü. Kimi teorisyenler de eserlerin yok edildiğini iddia etti.

Eserlerin ödül yoluyla bulunması aslında yeni bir yöntem değil. 1975 yılında Milona'da bir müzeden çalınan 23 eser de hırsızların ortakları aracılığıyla tekrar müzeye gelmiş daha sonra yeniden çalınmıştı. Bu nedenle ödül sisteminin riskli olabileceği de ifade ediliyor.

Ayrıca 300 milyon doları aşan eserlerin 10 milyon dolarlık bir ödülle aranmasının bir çözüm getirmeyeceği iddia ediliyor.

www.haberler.com

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.