GÜNCEL TURİZM-ÇEVRE Havva Hoca "Anadolu Anatanrıçası"

Havva Hoca "Anadolu Anatanrıçası"

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Prof. Dr. Havva İşkan Işık; eşsiz bir sunumla 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivaline destek verdi.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık; eşsiz bir sunumla Kadınlar Çiçek Açıyor 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivaline destek verdi. Festivalin bu etkinlikle aynı zamanda kültür ve sanatla buluşması da, katılımcılardan büyük övgü aldı.

Festivalin ana teması kadın olduğu için, etkinliğin kurgusu da bu yönde gelişti. Havva Işık Hoca; Anadolu’nun “Uygarlık Tarihi”nde “kadın” olgusunun kültürleri ve inançları belirleyici gücünden hareketle, “kadın”la perçinlenen bu uygarlığı “Anadolu Anatanrıçası”nın ağzından anlattı.

Prof. Dr. Fahri Işık’ın bilimsel gerçekleri lirik bir dille harmanlayarak kaleme aldığı metni, Antalya Devlet Opera ve Balesi Likya Barok Orkestrası eşliğinde sunan Havva Hoca, bu festival için özel olarak hazırlanan bir kostüm giydi. Antalya Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinden büyük bir ekiple ve emekle hazırlanan kostümde, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Friglere ait bir Kibele heykeli ile kabartması orjinale tümüyle sadık kalınarak model alındı.

Ünlü şair Ahmed Arif’in “Havva Anan dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben” dizelerini de okuyan Havva Hoca izleyenlere; müziğin ve resimlerin eşlik ettiiği bir kültür ve sanat ziyafeti verdi. Sunum şu sözlerle sona erdi: “Anatolia, güneşin doğduğu yerdir, tanrıçaların da doğduğu yerdir: ex oriente lux…Ve Anadolu’da güneş doğmaya devam edecek hep; kadınlar güneş olmaya devam edecek…”

www.tatiluzmani.tv

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.