23Nisan2018

GÜNCEL TURİZM-ÇEVRE Sümela'nın tek alternatifi ahıra döndü

Sümela'nın tek alternatifi ahıra döndü

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Restorasyon çalışmaları için kapatılan Sümela Manastırına tek alternatif olan Trabzon’a 1,5 saat mesafedeki Santa Harabelerinin durumu içler acısı.

Trabzon’da Sümela Manastırının restorasyon çalışmaları nedeniyle kapatılması, turist yoğunluğunu Uzungöl'e kaydırırken, en az Sümela Manastırı kadar öneme sahip Santa Harabelerinin içler acısı durumu, turizme yeteri kadar önem verilmediğinin en büyük göstergesi.

Trabzon’un Arsin İlçesinden ulaşımın sağlandığı, yolunun büyük bir kısmının asfaltlanarak tamamlandığı Santa Harabelerine ulaşanlar büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Harabelerin etrafını yöredeki vatandaşlar odun, saman gibi malzemelerini kurutmak için kullanırken, yine etrafına çekilen kamyon ve benzeri araçlar Manastırın gezilip görülmesine imkan da vermiyor.

Yöre halkının bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten turistler, "Burası Sümela Manastırından daha güzel, ulaşımı, doğası, fakat harabelerin dışı gibi içi de harabe ve en kısa sürede koruma altına alınmaz ise son kalan freskler de sökülecek. Ayrıca yöre halkı çok bilinçsiz, burada harabelerin yapısına uygun olmayan çirkin yapılaşmalar da başladı. Bir Uzungöl skandalının burada yaşanmasından korkuyoruz. En azından içindeki otları biçsinler ve oradan birini görevlendirip, manastırdan kalan diğer parçaların korumasını sağlasınlar" ifadelerini kullandılar.

Konuyla ilgili Gümüşhaneli siyasi ve bürokratlar, "Trabzon’a yakın bize faydası olmaz" diyerek yeteri kadar özen göstermezken, Trabzon’daki siyasi ve bürokratlar da Gümüşhane ili sınırlarında olduğu için yeterli müdahaleyi yapamadıklarından yakınıyorlar.

61saat.com

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.