23Nisan2018

GÜNCEL TURİZM-ÇEVRE Kapadokya'da İki Gün

Kapadokya'da İki Gün

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Makale İçeriği
Kapadokya'da İki Gün
Sayfa 2
Sayfa 3
Tüm Sayfalar

Türkiye ve Nevşehir’in en önemli turistik bölgelerinden birisi olan Kapadokya’da sadece 48 saatte neler yapılabilir dedik; yaşayarak öğrenmek, sizlere de anlatabilmek için Nevşehir’in yolunu tuttuk... Gittik, gezdik, gördük, yazdık...

Siz de yolculuğunuzu, karadan değil havadan yapmayı tercih ederseniz, uçak biletini bir kaç hafta önce almanızda fayda var. Hem cam kenarı bulabilir hem de daha ekonomik olarak satın alabilirsiniz. Sezona göre fiyatlar değişse de şu günlerde 75-150 TL liraya bilet bulmanız mümkün.

Nevşehir Havalimanı’ndan şehrin belirli bölgelerine Shuttle Servisler'le ulaşabilirsiniz. Şehrin içinde istediğiniz noktaya, hatta konaklayacağınız mekanın önüne kadar 20 – 25 TL’ye gidebilirsiniz.

GÖREME’Yİ GÖRMEDEN GELME

Cumartesi sabah saat 05:40’ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan uçağımız, yaklaşık 50 dakikalık bir uçuşun ardından Nevşehir Havalimanı’na indi.  Havalimanından servisle Göreme’ye doğru hareket ediyoruz.

1. Gün

Göreme, kentin en önemli lokasyonlarından biri... Hatta en önemli kültür merkezi diyebiliriz Göreme için. Doğal olarak bizim de kentteki ilk durağımız Göreme... Yaklaşık 20–25 dakikalık mesafedeki kalacağımız otele ulaşmak zor olmadı.

Buradaki otellerin büyük çoğunluğu taştan yapılmış butik oteller. Seyahat tarihinizden bir kaç hafta önce, uluslararası rezervasyon sistemi üzerinden rezervasyon yaptırırsanız,  otellerde çok ucuza konaklama fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu sayede 2 kişilik hafta sonu konaklamasını, kahvaltı dahil 70 liraya yaptık.

SIKI PAZARLIK ŞART

Otelde kısa süreli bir yorgunluk atma faslının ardından yöresel ürünlerin de olduğu kahvaltı sonrası, ilk işimiz araç kiralamak oluyor. Çünkü burada bir yerden başka bir yere ulaşmanın en ekonomik yolu bu. Günlüğü 100 liraya aracımızı kiralıyoruz. Sıkı bir pazarlıkla, fark ücreti ödemeksizin, teslim yerini havalimanı olması konusunda anlaşıyoruz. Şayet bu sıkı pazarlık faslını atlarsanız havalimanı teslimlerinde 40–60 lira gibi bir fark ödemek durumunda kalıyorsunuz.  Aracı teslim alıp direksiyon başına geçtikten sonra ilk durağımız benzin istasyonu oluyor. Çünkü araç kiralama şirketleri, çoğu yerde olduğu gibi burada da ibre dibe dayanmış halde aracı size teslim ediyor. 80 liralık benzin alıp düşüyoruz yola.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Göreme’nin içinde sayılabilecek Açıkhava müzesine geliyoruz. Müzenin karşısında belediyenin işlettiği, ücretinin de 5 lira olduğu bir otopark var.  Fakat biz diyoruz ki; “etrafta bu kadar boş arazi varken ne gerek var. Az yukarıdaki boş alana park edelim.” Fakat dediğimiz gibi olmuyor. Çünkü o boş araziye girmek mümkün değil. Çünkü araç girişinin yapılacağı kısım kazılmış. Bunu, belediyenin insanları otoparka park ettirme zorlaması olarak algılıyoruz ve paşa paşa otoparka çekiyoruz aracı.  - Otoparktaki görevli amca da bizim gibi düşünüyor.

Müzeye giriş ücretli, 20 TL. Bölgede gezilecek çok fazla müze olduğunu düşünürseniz, müze kart almak çok daha hesaplı. İki müze ziyareti yaptığınızda  kendisini amorti ediyor. Ziyaretlerimizi müze kartla yapıyoruz.

KAYALARA OYULMUŞ TARİH

Göreme Açıkhava Müzesi, kaya bloklarının içerisine oyulan kliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanlarına ev sahipliği yapan, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatının yaşandığı bir yer.

Manastır eğitim sisteminin temellerinin atıldığı yer olarak kabul edilen Göreme Vadisi’ndeki kiliselerde; Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde sıklıkla tercih edilen geometrik süslemeleri, fresklerde İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri görmek mümkün. Müze, 6 Aralık 1985’te, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Yüzyıllar öncesine uzanan tarihi ve göz kamaştıran doğal güzelliğiyle listede kendisine yer bulmuş olması hiç de sürpriz değil.


ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.