23Nisan2018

Kadifekale

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Pagos dağında, İzmir'in sembollerinden Kadifekale, Hellenistik dönemde, Büyük İskender'in generallerinden Lysimachos tarafından yaptırılır.

Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde onarım görür. Günümüzde görülen kale duvarları Ortaçağ'a aittir. İÖ. III. yüzyıl yapımı olan kale surları içinde Bizanslılar'dan kalma sarnıç ve depolar bulunmaktadır. Vaktiyle körfeze bakan kuzey yamacında bir amfi tiyatro ve batıya bakan tepelerin yamacında stadyum bulunmaktaysa da zamanla bu yapılar, genellikle "başka yapılarda kullanılmak üzere" taşları sökülerek yok edilirler.

 

Kadifekale, körfezin ve onu çevreleyen tüm yerleşim alanlarının en güzel göründüğü, 186 metre yükseklikteki tepe üzerindedir. "Yukarı Kale" olarak da anılmıştır.

Kadifekale yapıldığı dönemde günümüzdeki halinden daha büyüktür. 6000 metreyi aşan çevresinde 24 burç ve kule vardır ve dış surlar denize kadar inmektedir. Kalenin ve dolayısı ile İzmir'in iki ana kapısı vardır. Bunlardan birincisi günümüzün Eşrefpaşa semti olan bölgede Efes ve Kolafor'a uzanan yolun başladığı, diğeri ise günümüzün Basmane semti olan bölgede Sardes'e uzanan yolun başladığı kapılardır.

İS 178 ve 1739 depremlerinde oldukça hasar gören yapı, 395 yılında ise Bizanslı"Iar tarafından onarılır.

XV. yüzyıldan başlayarak ve özellikle Ok Kalesi yapıldıktan sonra kalede yaşayan herkes aşağıya, kıyıdaki yerleşim yerlerine doğru inmeye başlar ve Kadifekale boşalır. Adını Evliya Çelebi'nin yakıştırmasıyla Büyük İskender'in düşmanı Kaydefe'den alan ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında yerleşimin başladığı Kadifekale, çevresinde inşa edilen yapılarda duvarlarından sökülen taşların kullanılması sonucu, bir bölümünde dökme tehlikesi başlar. Topaltı İIkokulu inşaatı bile bu taşlarla yapılır. İzmir Belediyesi tarafından 1955 yılında yaptırılan önemli restorasyon çalışması sonucu, Yunan işgali dönemi dışında, 1317 yılından bu yana hep Türklerin elinde bulunan Kadifekale günümüzdeki görüntüsüne kavuşur.

(Kaynak: İzmir Kent Ansiklopedisi Yer Adları 1. cilt)

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.