21Şubat2018

GÜNCEL YENİ YAYINLAR Karşılaştırmalı Mitoloji: Tolkien Ne Yaptı

Karşılaştırmalı Mitoloji: Tolkien Ne Yaptı

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

M. Bahadırhan Dinçaslan

AYGAN YAYINCILIK

Yayın Tarihi: 2017-02-13

ISBN: 6059707244

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 175

Cilt Tipi :   Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 13.5 x 19.5 cm

"Karşılaştırmalı Mitolji, Bahadırhan Dinçaslan’ın, şiir (Albatros) ve çeviri (İzmir Çıkmazı) dışında ilk kitabı, ilk fikir kitabı. Karşılaştırmalı Mitoloji demesinin sebebi, Kuzey Avrupa ve Germenik mitolojileri, fakat özellikle Tolkien’i bir taraftan hayranlıkla anlatırken diğer taraftan da her fırsatta onu Dede Korkut ile, Kafkas mitolojileri ile karşılaştırması. Bizimle onlar arasında gidip geliyor ve her bölümü bizden bir alıntı ile bitiriyor. Tolkien, Nordik ve Germanik destanlar Dedem Korkut, Yusuf Has Hacip ve Bilge Kaan’la fena da uyuşmuyor.

Bahadırhan çoğunlukla kendi için yazmış. Zaten bir yerde, kitap için “bunlar kendime notlar” diyor. Bu bir yakınlık ve samimiyet veriyor ama bazen de anlamada zorluk çıkarıyor. Hani mana şairin karnındadır denir ya… Fakat sonunda öyle bir yükseklikte bakıyorsunuz ki mitolojiye, daha doğrusu mitolojilere, Türk Dünyası ile Orta Dünya’nın bayağı bir müştereği bulunduğunu görüyorsunuz.

Prof. Dr. İskender Öksüz"

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.