23Nisan2018

GÜNCEL YENİ YAYINLAR Dede Korkut Kitabı Çincede Yayınlandı

Dede Korkut Kitabı Çincede Yayınlandı

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Azerbaycan halk edebiyatının en değerli numunesi, Oğuz Türk destanı “Kitabı Dede Korkut” Çin diline tercüme edilerek kitap halinde yayınlandı. Destanı Çin diline Pekin Harici Diller Üniversitesinin Türk Dili Bölümünün müdürü, filoloji ilimleri doktoru profesör Liu Cao tercüme etti.

Çin Milletler Üniversitesinin neşriyatında basılan kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm destanın 12 boyunun hepsinin Çin dilinde tercümesi veriliyor. İkinci bölümde destanın dilinin, onun qramerinin incelenmesi yapılıyor. Bu inceleme aynı zamanda profesör Liu Cao'nun doktorluk çalışması oluyor.

Bundan başka, yayında destanda en çok istifade olunan sözlerin, o cümleden kadim Türk dilinde mevcut olan sözlerin izahı veriliyor.

Kitaba önsözü Azerbaycan Yazarlar Birliğinin başkanı Halk Yazarı Anar, Türk Dil Kurumunun başkanı Mustafa Kaçalin, Çin Milletler Üniversitesinin profesörü Can Dincin və Çinxay Milletler Üniversitesinin profesörü Ma Vey yazdı.

http://aziya.info

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.