23Nisan2018

GÜNCEL YENİ YAYINLAR Genlerimizin Hikayesi

Genlerimizin Hikayesi

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi

Genlerimizin Hikayesi

Yazar: Adam Rutherford

Çevirmen: Gökçe Müderrisoğlu Aktaş

Yayınevi : İndigo Kitap

ISBN: 9786052361337

 

İnsanoğlunun hikâyesi genlerin ağzından tekrar anlatılıyor.

Bu sizin hikâyeniz...

Bu hikâye kim olduğunuzun ve nasıl var olduğunuzun hikâyesi. Sadece size, hatta dünya üzerinde nefes almayı başarabilmiş milyarlarca insana özel bir hikâye. Ayrıca kolektif bir çalışmanın ürünü, öyle ki türümüzün geçmişi boyunca her bir genomumuz bize tarihimizi anlatan izler taşıyor: Ölümler, doğumlar, hastalıklar, savaşlar, kıtlıklar, göçler ve daha fazlası...

Bilim insanlarının genomları ilk okumaya başladığı 2001 yılından beri bu tartışma, birçok iddiaya konu olmaya devam ediyor ve bunun sonucunda bu iddialara karşı üretilen yeni iddialar ve mitler de türüyor. Adam Rutherford’un da anlattığı gibi tüm genomlarımızın bir kullanma kılavuzu olarak okunmaması, aksine destansı şiirler gibi değerlendirilmesi gerekiyor. DNA bize bireyler olarak çok şey anlatmasa da insan türü hakkında çok engin bilgilere ışık tutuyor.

Bu sürükleyici serüven, genetiğin sonsuza uzayan zemininde ilerliyor. Adam Rutherford, genlerimizin bizlere ne anlatmak istediğini açığa çıkartıyor ve tarihin de genomlarımız hakkında söylemek istediklerini anlatıyor. Neandartellerden cinayetlere, kızıl saçlılardan farklı ırklara, ölü krallardan büyük salgınlara, evrimden epigenetiklere kadar uzanan bu kitap, insanoğlunun yeni portresinin şifrelerini çözüyor ve kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi açıklıyor.

“Daha ilk sayfadan sizi içine alan bu kitap, zekice yazılmış ve kesinlikle eksiksiz bir araştırmanın sonucu. Rutherford daha önce hiçbir yazarın başaramadığı, genetiğin kafa karıştıran yapısını, modern genetiğin diliyle insan tarihini, kimliğini ve geleceğini anlatmayı başarıyor.”

Ed Yong

 

“Geniş bir yelpaze gibi açılan, zekice yazılmış ve sürprizlerle dolu bu eserde Rutherford, insan türünün DNA’sına kazınmış destansı hikâyesini anlatıyor.”

Alice Roberts

 

“Daha önce Genetik bilimini ve geçmişi hiç böyle okumadınız. Rutherford gen bilimi konusunda bir deha!”

Matt Ridley

 

“Son yılların en düşündürücü bilim kitaplarından biri. ”

Observer

 

“Harika! Okurların, kitabın sayfalarında yaşadığı şaşkınlığın tek sebebi doğanın mükemmelliği değil, Rutherford’un kusursuz kalemi de bu başarıda önemli rol oynuyor. Bu kitabın her sayfası tekrar tekrar okunmaya değer.”

Sunday Telegraph

 

“Geçmişimize ve geleceğimize yeni bir çerçeveden bakabileceğimiz kusursuz bir eser.”

Sunday Times

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Kapak Uygulama : Yasin Öksüz

Editör : Elmas Dağ

Medya Cinsi : Ciltsiz

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 368

Ebat : 15 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.