25Nisan2018

MAKALELER ARKEOLOJİ Antik Uzaylı İddiaları - 1

Antik Uzaylı İddiaları - 1

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Makale İçeriği
Antik Uzaylı İddiaları - 1
Sayfa 2
Tüm Sayfalar

Şüphecilik ve Sahtebilim: Bilim Dışı İddialara Karşı Bilimsel Gerçekler...

 

Bu yazımızda Antik Uzaylılarla ilgili genel bir açıklamada bulunmayacağız çünkü buna dair bir yazı daha önce paylaşmıştık (Bkz: Antik Uzaylılar ve Modern Uydurmalar). Birçok yerde “Bilim insanları açıklayamadı” şeklinde sansasyonel paylaşımlarla karşılaşabiliyoruz. Bunların bazıları her sene yeniden karşımıza üzerinde hiçbir ek bilgi eklenmeden paylaşılıyor. Bu yazı serisiyle olan amacımız bu açıklanamaz denen şeylere bilimsel araştırmaların neler söylediğidir. İddia sayısı çok fazla olduğundan her bir iddiaya verilebilecek en özet yanıtları görsellerle birlikte vermeye çalışacağız. Eminiz ki ilerleyen yıllarda yeni iddialar da ortaya atılıp “Peki buna ne demeli?” şeklinde karşımıza çıkacaktır, ancak buradaki iddialara bakarak çıkarılması gereken dersleri anlayacağınızdan şüphemiz yoktur diye umuyoruz. Evrim Ağacı ekibi olarak bu tarz iddiaları ele alıp neden eksik ve/veya hatalı olduklarını açıkladığımızda evrende yalnız yaşadığımızı okurlarımıza empoze etmeye çalışmıyoruz. Hatta tam aksine henüz ortada herhangi bir kanıt olmasa bile evrende yalnız olduğumuzu düşünmüyoruz, sadece henüz bunun doğru olup olmadığını “bilmiyoruz” (Bkz: UFO'ların Bilimsel Analizi). Ancak uzaylıların sadece var olması değil, aynı zamanda atalarımızı ziyaret ettiklerini ve yardım ettiklerini iddia etmek apayrı bir konudur.

Buradaki kısa bilgilerle yetinmenizi elbette beklemiyoruz, bu yüzden ileri araştırmalarınız için her iddianın altına ek kaynaklar paylaştık, ancak konuyla ilgili daha detaylı bir açıklamayı kendi sitemizde yazdıysak o zaman sadece o araştırmaya yönlendiren bir kaynak ekliyoruz (Oradan da ek kaynaklara erişebilirsiniz). Her yazımızda 7 farklı iddiayı inceleyeceğiz. İyi okumalar dileriz...

Bu Yazıda İncelenen İddialar:

1- Uzaylı Hiyeroglifi

2- Dendera Lambası

3- Abydos Helikopteri

4- Londra Çekici

5- Mısır Piramitleri

6- Ashokan Direği

7- Pacal'in Roketi

(1) Uzaylı Hiyeroglifi

Ptah-Hotep mezar odasının (Sakkara, Mısır) bir duvarında "Griler" denilen bir uzaylı türüne benzer bir çizim görülmüştür. Uzaylıların Mısırlıları ziyaret ettiğine dair en çok öne sürülen kanıtlardan biri olarak gösterilse bile, uzaylı olduğu sanılan figürün kendisi bir vazodaki Lotus Çiçeğidir. Duvardaki tasvirler daha dikkatli bir şekilde incelendiğinde bu çiçekler yiyecek ve hayvanlarla beraber Ptah-Hotep'e armağan edilmektedir.

İleri Okuma:

1- Illuminuti "Tomb of Ptahhotep" Makalesi

2- Catchpenny "ET on Wall Mural" Makalesi

(2) Dendera Lambası

Hathor tapınağında (Dendera Kompleksi, Mısır) Crookes tüplerini andıran bir çizim yer almaktadır. "Dendera Lambası" olarak adlandırılan bu tasvir Eski Mısır'da elektriğin kullandığına dair bir kanıt olarak ileriye sürülmüştür. Yapıların iç kısımlarında çalışan işçilerin karanlıkta zorluk çekecekleri için aydınlatmak amacıyla meşale kullanmaları duvarlarda ve tavanlarda ateşten dolayı siyah lekeler oluşturması beklenirdi, ancak iddiaya göre bu tarz lekeler hiçbir yerde görülmemekteydi. Bahsedilen tasvirde bir Djed sütunu, Lotus Çiçeği ve içinde bir yılan yer almaktadır. Buradaki yılan her sabah yeniden doğan Güneşi temsil eden tanrı Harsomtus'un simgesidir ve duvar boyunca bir hikayenin anlatıldığı tapınak ziyaretçileri tarafından görülebilir. Djed sütunun bir izolatör olması ise mantıklı değildir çünkü bir ampulün camı zaten yeterli bir izolatördür. Eski Mısır'a ait hiçbir yapıda herhangi bir modern aydınlatma sistemi yada elektrik kabloları bulunmamıştır, bununla beraber meşalelerin kullanıldığına dair siyah lekelere birçok yerde rastlanılmıştır.

İleri Okuma:

1- Evrim Ağacı "Eski Mısır'da Elektrik Safsatası" Makalesi

(3) Abydos Helikopteri

Seti I tapınağında (Abydos, Mısır) denizaltı yada tank, jet uçağı ve UFO'ya benzetilen çizimler görülmüştür. Eski Mısırlıların uzaylılarla iletişim halinde olduğuna inananları heyecanlandıran bu keşif aslında "Palimpsest"(üst üste binen iki yazı) denilen bir yazı metodundan kaynaklanıyordu. Görsele dikkat ederseniz maviyle gösterilen çizimler Seti I'in zamanında ve yeşille gösterilen çizimler Seti I'in oğlu olan Ramses II'nin zamanında eklenmiştir. Aradan geçen binlerce senenin sonunda her ikisinin de çizdirdikleri birleşip ileri teknolojiye benzettiğimiz çizimler ortaya çıkarmıştır. Adeta antik bir illüzyon gösterisi gibi. Bunları da tanıdığımız araçlara benzetmemiz "Pareidolia"dan kaynaklanmaktadır.

İleri Okuma:

1- Evrim Ağacı "Abydos Helikopteri: Eski Mısır'da İleri Teknoloji Mi Vardı?" Makalesi

(4) Londra Çekici

ABD, Teksas'ta (Texas London, yani İngiltere'deki Londra'yla karıştırılmasın) gezmeye çıkan Max Hahn ve eşi tarafından 1936'da (bazı kaynaklar 1934 diyor) ilginç bir taş keşfedilmişti. Ucunda insan yapımı bir parça görünüyordu. Yaklaşık olarak 10 sene sonra taşın içinde ne var diye merak eden oğulları taşı kırmayı başardı ve ortaya bir çekiç çıktı. Yaratılışçı olarak bilinen Carl Baugh tarafından 1983'te satın alındı ve kendi kurduğu Yaratılış Kanıtı Müzesinde (Creation Evidence Museum) sergiledi. Taşın (ve böylece içindeki çekicin) 100 milyon yaşından fazla olduğu düşünüldü, hatta 400 milyon yıl kadar olabileceği ileriye sürüldü (bu da evrimsel biyolojinin hatalı olduğu gösterilmeye çalışıldı). Baugh bunun "Nuh Tufanın Öncesine Ait" bir buluş olduğunu iddia etti ancak senelerce bilim insanların taşı inceleme taleplerini geri çevirdi. NCSE'de araştırmacı ve antropolog olan John R. Cole 1985 yılında yaşlı kayaların eriyerek üzerindeki nesnelerin etrafını sarıp tekrar birleşebileceklerini belirtti (fosillerde görebildiğimiz gibi) ve bunun sadece birkaç yüzyılda bile gerçekleşebileceği bilinmektedir, bu sebeple taşın kendisi yaşlı olabilir ancak çekicin kendisi muhtemelen birkaç yüzyıl önce bir işçi tarafından unutulmuş yada düşürülmüştür.


ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.