MAKALELER PALEONTOLOJİ Mamutlar hakkında herşey öğrenilebilecek

Mamutlar hakkında herşey öğrenilebilecek

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Mamutlar hakkında herşeyi bilmek istiyor musunuz? Yakın gelecekte bu mümkün olacak.

Saha Cumhuriyeti (Yakutya) Bilimler Akademisi çalışanları tarafından geliştirilen ve dünyanın mamutlara ilişkin tüm bilgi bankalarını birleştiren paleontoloji portalı test formatında çalışmaya başladı. Yakutya Bilimler Akademisi Mamut Araştırma Bölümü Başkanı Albert Protopopov, ilgili çalışmaların 2013 sonbaharında başladığını bildirdi. Geçenlerde de Yakutya Bilimler Akademisi bu portalın patentini aldı.

Albert Protopopov, elektronik bilgi bankası oluşturmanın modern bilimin eğilimi haline geldiğini söyledi. Son 5-6 yılda zooloji, botanik, arkeoloji ve dinozor paleontolojisi konulu pekçok bilgi portalı oluşturuldu. Çeşitli bilim kuruluşları bu tür bilgi merkezlerinden yararlanıyor. Albert Protopopov, Yakutyalı uzmanların da aynı ilkeye dayanarak “Mamut Portalı” geliştirdiğini anlattı: “Yeni portal testlerden geçiyor. Mart ayına doğru tam kapasite ile çalışmaya başlayacağını düşünüyoruz. Temel amacı, dünyanın değişik yerlerinde, Rusya, ABD, Avrupa ve hatta Afrika’daki kuruluşlarda bulunan paleontoloji nesnelerine ilişkin verileri bir tek bilgi merkezi çatısı altında toplamaktır. İki dil kullanılacak: İngilizce ve Rusça. Proje, Rusya’da paleontoloji konusunda araştırmalar sürdüren enstitüler ve ABD’deki Hot Springs Mamut Araştırma Merkezi tarafından destekleniyor.”

Albert Protopopov, Yakutyalı uzmanların yeni portalda Japonya ve Güney Kore’deki meslektaşları ile yapacakları işbirliğine büyük umut bağladığını belirtti: “Japon uzmanları ile işbirliği yapıyoruz. Mamut Müzesi’nden meslektaşlarımız Güney Koreli araştırmacılar ile birlikte çalışıyorlar. Mamut DNA’sının incelenmesi konusunda işbirliği yapılıyor. Bu, özel bir araştırmadır. Japonya ve Güney Kore araştırma merkezlerinin yeni portalın çalışmalarına da katılacaklarını umuyoruz.”

Bilim adamının söylediğine göre portal, Yuki adlı mamut yavrusunun yabancı ülkelerde sergilenmesinden elde edilen para ile oluşturuldu. Bilindiği gibi 2010’da Yakutya’da yaklaşık 40 bin yıllık mamut yavrusu bulunmuştu. İlk olmasa da eşsiz bir buluştu. Çünkü daha önce kalıntıları bulunan mamutlarda kuruma veya çürüklük süreçleri yüzünden beyne rastlanmamıştı. Yuki adlı mamut yavrusunun beyni ise bozulmadan günümüze ulaşmıştı. Albert Protopopov şöyle devam etti: “Bu, tamamen eşsiz bir buluştu. Çünkü ilk kez mamutun bozulmamış beyni elde edilmişti. Biraz kurumuş ancak tüm morfolojisini korumuştu. Bunun temelinde mamut beyninin atlası hazırlanabilir. Bu büyük bir atılım. Zira bu atlas temelinde fillerin beyni ile kıyaslayarak mamutların davranışsal özelliklerini ve ekolojik değişkenliğini inceleyeceğiz.”

“Mamut Portalı” projesinin resmi tanıtımı, mart ayında Yakutsk kentinde yapılacak. Ardından mayısta yeni portal, Yunanistan’da düzenlenecek uluslararası konferansta dünya bilim toplumunun takdirine sunulacak.

turkish.ruvr.ru

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.