23Nisan2018

MAKALELER PALEONTOLOJİ Devekuşuna Benzeyen Dinozor

Devekuşuna Benzeyen Dinozor

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Devekuşuna benzeyen bir dinozorun 66 milyon yıl önce yaşadığı belirtildi.

Paleontologlar bugüne kadar bulunan dinozor fosillerine kıyasla anatomik yapısı farklı tüylü bir dinozor keşfetti.

Paleontologlar, Kanada'nın Alberta bölgesinde 2009 yılında bulunan dinozor fosili üzerindeki araştırma sonuçlarını sundu. Tüy ve deri kalıntıları bakımından nadir bir fosil olarak kabul edilen dinozorun, anatomik yapısının da devekuşuna benzediği ifade edildi.

İki ayak üzerinde hızlı hareket eden ve genelde et tüketen Teropoda sınıfından bir Ornithomimus olduğu tahmin edilen tüylü dinozorun, Kretase Döneminin sonlarında, 66 milyon yıl önce yaşadığı ifade edildi.

Aaron van der Reest'in ortaya çıkardığı dinozorun, tüylü Ornithomimus'lara ait sadece üç kalıntıdan birisi olduğu belirtildi. Van der Reest, fosilin boyun kısmında çok az, bacaklarında ve kuyruğunun alt kısmında ise tüye sahip olmadığını söyledi. Araştırmacılar, çıplak derisi sayesinde dinozorun modern devekuşları gibi vücut ısısını düzenlediğini tahmin ediyor.

Alberta Üniversitesinde profesör olan Alex Wolfe, 'tüylerin zamanla gelişimi hakkında yeni bilgiler elde edebileceklerini' söyleyerek Ornithomimus fosillerindeki bazı morfolojik özelliklerin modern kuşlarla aynı olduğuna dikkat çekti.

Cretaceous Research dergisinde Mart 2016'da yayımlanacak araştırmaya göre, Alberta'da bulunan fosil, uçamayan dinozorlara ait günümüze ulaşan tek yumuşak doku örneğini içeriyor.

Van der Reest, tüylerin bugüne kadar nasıl korunduğunu anlayabilirlerse, toprak altında yumuşak dokuya sahip diğer fosilleri bulma ihtimallerinin güçleneceğini belirtti.

Kaynak: Livescience, Al Jazeera

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.