25Nisan2018

MAKALELER TARİH ÇANAKKALE'DE BİR İNGİLİZ YALANI: NORFOLK TABURUNUN GERÇEK HİKAYESİ

ÇANAKKALE'DE BİR İNGİLİZ YALANI: NORFOLK TABURUNUN GERÇEK HİKAYESİ

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Çanakkale'de bir İngiliz yalanı olan Norfolk Taburunun kayboluş hikayesi art niyetlilerce nasıl kullanılıyor?

 

Onlar bu bulutu bir yağmur ya da hortum bulutu sanıyorlardı ancak güneşli ve açık bir havada alçaktan uçan bu parlak bulutu epey garipsemişlerdi... Birkaç dakika sonra bu dev bulut, Norfolk kraliyet alayını, içinde bulunan 2760 ingiliz askeri, tanklar ve ağır silahlarla beraber elektirik süpürgesi gibi yukarı çekti. Türk askerleri ve Yeni Zelandalılar, birbirine ateş etmeyi bırakmış şaşkınlıkla bu tuhaf olayı izliyorlardı. Türk askerlerinin bir kısmı namaz kılıyor, bir kısmı ise bildiği duaları okuyarak bu dev buluttan korunmaya çalışıyorlardı diyerek başlar öykü...

Öyküye göre; Çanakkale savaşları için özel olarak eğitim görmüş Norfolk taburu savaş sırasında beyaz bir bulutun içinde kaybolur. Daha sonra söz konusu bulut gökyüzüne yükselerek uzaklaşır. Bir daha da Norfolklulardan haber alınamaz. Olayın gerçeği şu: Ağustos 1915 tarihinde Çanakkale’ye, İngilizler Kraliyet Ordusunun bir alayını göndermişler. Akıllarınca yorgun, bezgin zannettikleri Türk askerlerini ortadan kaldırıp, savaşın kahramanı olacaklar.

İngiliz başkomutan General Hamilton bu olayı şöyle anlatır: “22 Ağustos 1915 günü çalılık arazi içinde cereyan eden karşılıklı düello korkunç bir şekilde hükmünü sürdürdü. Sis ve topçu ateşi yönünden, Allah dün Türklerden yana idi.”

Yani sisten bahsediliyor, buluttan değil. Bir de “çalılık” kelimesi önemli. Bu İngiliz askerlerinin taarruza geçtiği bölgeden karaya çıkmak kolay değil. Arazi çok dik ve çalılık. Çalılık arazide yürümek zordur. Hele bir de dik ve uçurum bir yapısı varsa... O gün hava da çok sisli. Sisten yolunu bulamayan İngiliz askerleri dik yamaçlardan yuvarlanmış. Kimileri ölmüş, kimileri de esir alınmış. Kısacası bulut mulut yok. 267 İngiliz askeri siste kaybolmuş. Ölen ölmüş, esir alınanlar, Afyon’da bir esir kampına gönderilmiş. Daha sonra bulunmuşlar.

Kaybolan alay masalı defalarca çürütüldü. Adı geçen alaydan esir düşen askerlerin kayıtları ve yazışmalar ortaya çıkartıldı. O an bölgede on binlerce Türk ve İngiliz askeri olmasına rağmen olayı gördüğünü, 50 sene sonra bu bulut olayını 2 tane Anzak askerin söylemesi hiç garip gelmedi inananlara.

1965 yılında Yeni Zelanda'da yayınlanan ve UFO'lar ile ilgili haberler yapan bir dergide 3 Anzak askerinin paylaştığı anılarından alınmıştır.

General Hamilton'un Çanakkale savaşından sonra hazırladığı raporla ortaya çıkan bu sansasyonel olay, yukarıdaki dergide yayınlanması ile ilk kez gün yüzüne çıkmıştır.

İngilizler aslında bu hikayeyi Çanakkale savaşındaki yenilgilerini örtbas etmek için bir koz olarak ortaya çıkarmışlardır. Biz de bugün adeta onların ekmeklerine yağ sürer gibi bu hikayeyi anlatmaya devam etmekteyiz. Her ne kadar biz bu İngilizler tarafından ortaya çıkarılan hurafeyi Çanakkale savaşındaki askerlerimizin maneviyatını belirtmek için anlatıyor olsak da bugün Avrupalı tarihçiler bunu bize karşı koz olarak kullanıp Türklerin tarih bilgisinden yoksun olduğunu söyleyerek alay edebilmektedirler.

Norfolk taburu 29 Temmuz günü Gelibolu'ya gitmek için hareket etti. Savaş alanına geldiklerinden sonra neler olduğunu Türk kaynaklarından öğrenebiliyoruz. Buna göre 12 Ağustos 1915 yılında Türkler ile giriştikleri mücadelede 300'e yakın askerleri ölen ve 35'i de esir olarak alınan Norfolk taburuna ait bu bilgiler bizzat onlarla savaşan 36. alay komutanı Binbaşı Muhip beyin 13 Ağustos tarihinde yazdığı askeri raporda bulunmaktadır. Bunu İngiliz askeri raporları da doğrulamaktadır.

Peki bu sıkı eğitimden geçmiş askeri birliğin başarısızlığının asıl sebebi neydi? Aslında bunun açıklanması çok da güç bir şey değil. Çanakkale savaşı Türk askerinin kahramanca mücadelelerinin yanı sıra pek çok İngiliz komutanın da taktik ve stratejik hataları ile dolu olan bir savaştır. Norfolk taburu da zaten yenilen ve helak olan tek tabur değildir. Norfolk taburu dışında Royal Dublin Fusiliers, Royal Munster Fusiliers, yine Kraliyet Deniz Tümeninin birliklerinden biri olan Colingwood Taburu da tıpkı Norfolk taburu gibi pek çok kayıp vererek savaş alanını terk etmiştir.

Norfolk'un felakete uğramasının bir sebebi de aslında yukarıda bahsettiğimiz komutanları Albay Sir H. G. P. Beauchamp'tır. Komutanın sert ve askere karşı agresif tutumu, ayrıca piyade ordusu yönetme tecrübesinin olmaması ve araziyi tanımaması, ordusunu felakete sürükleyen temel sebeplerden biridir.

Norfolk taburu Küçük Anafartalar köyü civarında Türk askerlerine karşı mukavemet gösterirken, Türk askerleri İngilizlerin önceden yaptıkları bombalı saldırılar ile bölgeye taarruz edeceklerini anlamış ve buna göre önlem alarak Norfolk taburunu makinalı tüfek ve şarapnel ateşi ile karşılamıştır. Dağılan İngiliz kuvvetlerinin en ön safında olan 5. Norfolk taburunun merkez ile bağlantısı kesilmiş ve kendilerini Türk askerlerinin ortasında bulmuşlardır. Bundan sonrasını ise yukarıda bahsettiğimiz gibi Binbaşı Muhip beyin raporundan öğrenmekteyiz.

Albay Beauchamp 14 Kasım 1914’te Norfolk taburunun komutanlığına getirilmişti. Albay, Sudan ve Güney Afrika’da süvari olarak hizmet etmiş, 58 yaşında 1906 yılında emekli edilmişti. Piyade olarak hiç görev yapmamıştı ve savaş alanında hiç deneyimi yoktu. Albay Beauchamp, Ekim 1914’te Norfolk ve Suffolk tugayı komutanı Tuğgeneral R. Boyard’ın 'taburda halihazırda komutanlığa subay bulunamadığı' gerekçesiyle Norfolkların komutanlığına getirilmişti. Yani gazetelerde yazıldığı gibi 'korkusuz kişiliğiyle kahramanlık yaratan bir lider' değildi.

Görüldüğü gibi Norfolk taburunun niteliği ve savaş alanındaki akıbeti ile ilgili anlatılanların gerçeklerle hiçbir bağlantısı yoktur.

İnsanların kendileri için önemli olan olayları abartarak anlatmaları insan doğasının bir özelliğidir, ancak olayları bilimsel anlamda inceleyen insanların kamuoyunda doğru olarak bilinen yanlışları düzeltmeden tekrar kamuoyuna sunması kimsenin tasvip edebileceği bir davranış olamaz.

Son günlerde popüler olan, anlatılanları hiçbir tarihi kayıta dayanmayan, kendilerini tarafsız tarih araştırmacısı olarak nitelendiren kişilerin yazdığı sözde tarih kitaplarında; küçük bir araştırma sonucu gerçek hikayesini öğrenebileceğimiz Norfolk taburunun öyküsü gibi basit bir olay bile çeşitli hurafelere dayandırılarak insanlara sunulmaktadır. Bu tür kitaplarla tarihimizin anti-laik kesimler tarafından bilim dışı yollarla yanlış anlatılıyor olması aşikardır. Özel bir televizyon kanalının çocuklar için hazırladığı Çanakkale savaşı hakkındaki bir filmde ulu önderimiz Atatürk’ün adının hiç geçmemesi bu tür davranışların kasti olarak yapıldığının en büyük kanıtıdır.

Geçmişe ait bilgi ve belgelere dayanılmadığı zaman başımıza ne gibi işler açılacağını “Sözde Ermeni Soykırımı” meselesinde öğrenmiş bulunmaktayız. Gelecekte bu tür olayların yaşanmaması için Laik Türkiye Cumhuriyetine gönülden bağlı olan herkesin tarihine sahip çıkması en büyük gerekliliktir.

*(Norfolk taburu hakkındaki bilgiler Erol Mütercimler’in “Korkak Abdul’den Coni Türk’e: Gelibolu 1915” adlı kitabından alınmıştır.)

KAYNAKÇA:

1) İngiliz Taburunun Akıbeti, Tarih ve Düşünce Dergisi, Ağustos, 2003, s: 57.

2) Hamilton, I., “Çanakkale Savaşları Raporu” Yayına Hazırlayan: Yard. Doç. Dr. Ahmet Altıntaş , Çanakkale OMU, Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Yayınları, 1999, s: 73-74.

3) Hamilton, I., Gelibolu Günlüğü, Hürriyet Yayınları, İstanbul, 1972 s: 237.

4)Yılmazer, Tuncay, Bir Bulut Hikayesi, duryolcu.com.

duryolcu.com

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.