KURUMSAL
Makale İçeriği
Yayın İlkeleri
Kurallar
Gizlilik ve Güvenlik
Tüm Sayfalar

(Yayın İlkeleri, Kurallar, Gizlilik ve Güvenlik konularını lütfen okuyunuz;

websitemize erişiyorsanız, koşullarımızı kabul ettiğinizi varsayıyoruz.)

YAYIN İLKELERİ

Arkeografya’nın Anlamı ve Kapsamı

Arkeografya, sözcük anlamıyla “eskinin yazımı”, “geçmişin betimlenmesi” demektir. Bu anlama dayanarak websitemize Arkeografya adını verdik. Çünkü genel yayın politikamız, geçmişte ülkemizde ve çevremizde meydana gelmiş kültürlerin ve uygarlıkların ortaya konularak irdelenmesi, kültürel eserlerin belgelenmesi ve tanıtımı amacını gütmektedir. Eski zamanlardan günümüze ulaşmış somut ve soyut kültürel değerleri en başından itibaren sahiplenerek, hiçbir önyargıya varmadan ve hiçbir ayrıma tabi tutmadan, sadece bilimsel ve objektif kriterlere göre değerlendirip okurlarımıza sunmak istiyoruz. İnsanlığın yarattığı kültür ve uygarlıkların yine insanlığın ortak malı olduğuna inanıyoruz.

İlgi alanımız, canlıların oluşma sürecinden itibaren, özellikle insanlığın kültür ürünlerinin ortaya çıkmasıyla başlar ve günümüze gelince biter. Bu süreç içerisinde çeşitli bilim dallarının incelediği konular bizim de çizdiğimiz çerçevenin içerisindedir. Bu duruma göre, eski ve geçmiş kültür ve uygarlıklarla ilintili olan Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji ve Paleontoloji dalları Arkeografya’nın kapsamı dahilindedir. Bundan dolayı diyebiliriz ki Arkeografya, bu dalları içine alan bir dağarcıktır.

Websitemizin amblemi, gövdesinin önü at ve arkası balık olan ve genellikle yılan gibi kıvrılan "mitolojik denizatı" (Hippokampos-canavar at) figürüdür.

Arkeografya’nın Yayın Politikası

Anlam ve kapsamını bu şekilde açıkladığımız Arkeografya, popüler bilimsel bir yayın tarzını benimsemiştir. Haber, makale, görüş, yorum ve diğer yazılar, objektif bakış açısıyla ve bilimsel esaslara bağlı kalınarak sunulacaktır. Bir dergi anlayışıyla yayınını sürdürecek olan websitemizin içeriğinin belgesel nitelikte ve özgün olmasına özen gösterilecektir.

Amacımız kültürün, kültürel eserlerin ve tarihin yeniden vurgulanması, topluma kazandırılması ve bir kamuoyu yaratılmasıdır. Bunun için websitemizin bir platform olacağına inanıyoruz.

Websitenin Yapısı

Arkeografya websitesi, belgesel dergi tarzında yayın yapar. İnteraktif (etkileşimli) bir websitedir. Okuyucularımız -üye olmak kaydıyla- yazar ve kayıtlı üye olarak websitemize katkıda bulunabilirler.

Dergi bölümünün ana konuları Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik'tir. Ayrıca Aktüalitede haberlere, duyurulara, yeni yayınlara, kültür-sanat ve turizm-çevre konularına yer verilecektir. Belirttiğimiz konularda popüler bilimsel makale veya aktüel haber, görüş, yorum gibi yazı ve fotoğraf yayınlamak isteyen okuyucularımıza sayfalarımız açıktır. Yazar kategorisinde üye olunduğu takdirde makale ve diğer gönderimleri site üzerinden gönderim formu ile ulaştırabilmek mümkündür. Yönetici editörün onayından sonra bu yazılar, yazarın adıyla kendi sayfasında ve ilgili bölümde yayınlanır. Ayrıca sitedeki iletişim formu veya başka e-posta ile de yazılar editöre gönderilebilir. Yazar üye kategorisine kaydolmak için lütfen yönetici editör ile iletişime geçiniz.

Belgesel bölümünde ise websitemize kayıtlı üyeler kendilerine ait bir sayfada, websitenin yayın politikasına ve kurallarına uygun olarak görüş ve düşüncelerini ifade ettikleri gibi belgeseller yayınlayabileceklerdir. Belgesel bölümü yorumlara açıktır.

Bize İlettikleriniz menüsündeki Konuk Defteri sayfası websitemiz ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi, Tahribat var! sayfası tanık olduğunuz kültür varlıkları ile ilgili tahribat, bozulma ve benzeri uyarı ve bildirimleri, Serbest Kürsü sayfası iletmek istediğiniz şikayet, eleştiri, dilek ve önerilerinizi, Sezar'ın Hakkı sayfası ise takdir ettiğiniz ve onurlandırmak istediğiniz kişi ve kurumlar hakkında mesajlar içerecektir.

Arkeografya websitesi serbest erişimlidir. Herkes sitemize ulaşabilir, makaleleri ve diğer yazıları okuyabilir. İstendiği takdirde sitemize üye olunabilir. Kayıtlı üye kategorisinde olanlar blog yazabilir.  Blog yazılarına üyeler ve üye olmayanlar yorum yapabilir. Sadece yazar üyelerimiz dergi bölümünde konu makaleleri ve aktüel yazılar yayınlayabilir. Yazar üyelik talebinizi editöre iletebilirsiniz.

Sorumluluk, Telif ve Alıntılama

Yayınlanan her tür yazı, yorum ve diğer görsel materyallerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Site ve yöneticileri bunlardan sorumlu tutulamaz. Yayınlanan yazılar için telif ücreti ödenmez. Yayınlanma amacıyla gönderilen yazı ve diğer materyallerin yayın hakkı websitemize aittir. Yazı ve diğer materyaller yayınlansın veya yayınlanmasın iade edilmez.

Websitemizde yayınlanan yazılar ile diğer görsel materyaller, kaynak gösterilmek veya websitemize link verilmek şartıyla başka site veya yayınlarda kullanılabilir. Ancak kaynak gösterilmeden veya link verilmeden yapılan alıntılarda yasal hakkımızı saklı tutarız.ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.