Kadro mu?

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Kadro mu kanun mu diye bir soru sorulsa arkeologların cevabı ne olur acaba?

Son dönemde arkeolog istihdamına ilişkin yürütülen bir kampanya bana hemen “Balık verme, balık tutmayı öğret!” diyen Çin atasözünü hatırlatıyor… Arkeologlar belli bir sayıda kadroyu Kültür ve Turizm Bakanlığından istiyorlar. İsteklerinde elbette sonuna kadar haklılar. Çünkü binlerce Arkeoloji Bölümü mezunu iş bulamamaktan yakınırken, onların istihdam edileceği tek bakanlık sayılan Kültür ve Turizm Bakanlığının açtığı kontenjan çok sınırlı. Şimdiye kadar bu sayı, bir elin parmaklarını geçmiyordu.

Arkeologların kadro isteği de öyle ahım şahım bir sayı değil. Belki 50 arkeologun bakanlıkta çalışmaya başlaması onları mutlu edecek. Peki ama geride kalan, diğer iş bulamayan ya da eğitim gördüğü alandan ayrı olarak değişik iş kollarında çalışan arkeologlar ne olacak? Onlar da herhalde aynı kampanyayı yürütecekler, ta ki emellerine ulaşana dek. Ancak istihdam olunan bakanlığın kadro durumu, ödenek ve bütçesi bu kadar mezun arkeologun oraya yerleştirilmesine yeter mi? Burada ödenek ve bütçenin devreye girmesi, arzu edilen istihdamın gerçekleşmesinin imkansızlığını ortaya koyuyor zaten.

Aslında arkeologlardan sorumlu olan Kültür ve Turizm Bakanlığının, Türkiye’de bir sorun haline gelmiş bulunan arkeolog işsizliğine karşı istihdam politikaları geliştirmesi gündeminde olmalı. İşsizliğe çare olarak belki de ilk başta verilecek cevap mezun sayısının azaltılmasıdır. Ama bunun doğru olmayacağını düşünüyorum. Ülkemizde toprak altında yatan tarihi izlerin defineciler tarafından silinmesi ve yok edilmesi tüm hızla sürerken az arkeoloji mezunu politikası şimdiki gibi yanlış bir uygulama olur. Ülke olarak amacımız, topraklarımızda yaşanmış kültür ve uygarlıkların bir an önce kayda geçirilmesi olmalı. Bunu üniversitelerimiz gerçekten layıkıyla yerine getiriyor. Aslında fazla gibi gözüken ama diğer sosyal bilim bölümleriyle kıyaslandığında makul bir sayıda olan arkeoloji bölümleri, üniversitelerimiz için vazgeçilmez bir disiplindir. Nedeni elbette her şehrimizin tarihi kökenidir. Ayrıca üniversitelerdeki arkeoloji bölümleri, arkeolog bilim insanı istihdam ederek sorunun çözümüne bir nebze olsun katkıda bulunuyorlar. Bundan dolayı sorunun kaynağının üniversitelerde olduğu söylenemez. Her üniversite bilim öğretmek ve yapmak için vardır. Üniversitelerimiz bütün disiplinlerde olduğu gibi arkeolojide de doğru olanı yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının arkeologlar konusunda geliştireceği istihdam politikası, sorunun çözümünde temel taşı olacaktır. Oran olarak diğer bölüm mezunlarına nazaran arkeoloji eğitimi almış kişilerin istihdam bakımından çok sıkıntı yaşaması, bakanlığın yeni bir strateji oluşturmasını zorunlu kılmaktadır. İstihdam düzeni, günümüzde şartlar değişmesine rağmen eskiden beri süregelen geleneksel yöntemlerle işliyor. Yeni şartlara uygun, işlerlik kazanacak mekanizmaların devreye girmesi istihdam sorununu çözecektir. Ancak hükümet politikaları toplumsal dinamiklere göre şekillenmektedir. Hükümetin genel tercihleri de uygulamalarına yansımaktadır. Her ne kadar istihdam uygulamaları siyasi bir tercih meselesi olsa bile hükümetin, toplumsal dinamiklere göre şekillenen mevcut programını hayata geçirirken adaletsizliklere de meydan vermemesi gerekir. Hükümet, toplumdaki sorunları çözmek için vardır. Bu sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığının uhdesinde bulunan arkeologların istihdam sorununun kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmesi için yapısal kararlar alınması gerektiği ortadadır.

Gelecek yazıda, arkeologlar bir meslek kanununa kavuşmalı mı?

Önerilerinizi bekliyoruz.

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.