YAZARLAR EDİTÖRDEN Dağ Medya'da yayınlanan röportajımız

Dağ Medya'da yayınlanan röportajımız

FacebookTwitterGoogle bookmarkMyspace bookmarkDel.icio.usDigg
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Geçtiğimiz dönemde Dağ Medya'dan Zuhal Tuzcu ile yaptığımız röportaj, Dağ Medya'nın internet sitesinde yayınlanmıştı.

Arkeoloji haberciliğinin nasıl ve niçin olması gerektiği konusunda sorulan sorulara genel olarak ve sitemiz açısından verdiğimiz cevapları, yayın politikamızın çerçevesini göstermesi dolayısıyla sitemizde yayınlamayı uygun gördük. Bu arada, Zuhal Tuzcu'nun Dağ Medya’nın Kurucusu Pınar Dağ’a bilim haberciliği konusunda yönelttiği soruya kendi web sitelerinin tutumu hakkındaki açıklamayı da olduğu gibi aktarıyoruz. Yazının sonunda bahsekonu röportajın web sayfası linkini tıklayarak orijinal metne ulaşabilirsiniz. Ayrıca, arkeoloji haberciliği konusunda gösterdikleri hassasiyet için Zuhal Tuzcu ve Dağ Medya kurucusu Pınar Dağ'a Arkeografya sitesi olarak müteşekkiriz.

 

Dağ Medya'da yayınlanan röportajın bir bölümü:

[Gazetecilikte bilim haberciliğine pek önem verilmediğini görüyoruz. Bilimde gerçekler, doğrular vardır. Bence haberin doğruluğunu araştırmak bir gazeteci için en önemli madde olmalı. Sadece bilim haberleri için geçerli değil tabii. Yapılan arkeoloji haberlerinin yer yer filtreden geçirilmeden halka sunulduğunu görmekteyiz. Belki ülkemizde böyle bir tabir yok ama arkeoloji yazarlığı, arkeoloji haberciliği gibi bir başlık altında arkeologlar da gazetecilik, yazarlık alanlarında çalışabilirler. Bu sayede haberin kaynağı zaten o bilimi bilen bir kişi olur ve haberin doğru olup olmadığına normal bir gazeteciden daha çok önem verebilir. Sizce ileride bunu başarabilecek miyiz? Soruma Boncukcu şöyle yanıt verdi:

“Aslına bakarsak, her ne kadar kamuoyunu aydınlatmak gibi kutsal bir görevi üstlense de gazete, ticari bir metadır. Bunun için yeterli bir müşteri yani okuyucu potansiyelinin olması gerekir. Bu açıdan şimdilik kaydıyla, bilim haberciliğinde toplumumuzda geniş bir kapasitenin mevcut olduğu görülmüyor. Ancak ileride bu durumun değişeceğine inanıyorum. Toplumun eğitim düzeyinin yükselmesi ve internet vasıtasıyla bilgiye erişimin kolaylaşması ve yaygınlaşması uzun vadede bu konuda istenilen yere gelinmesini sağlayacaktır. Bilim haberciliğinin yaygınlaşmamasının diğer bir nedeni, medya kuruluşlarının, alanında uzman muhabir istihdam etmemesidir. Bu söylediğimize, genel olarak kabul görmüş ekonomi, sağlık ve daha birkaç konuyu dışarıda tutmak gerekir. Bunların dışında, toplum tarafından kıyıda köşede bırakılmış alanlar, medyada da üvey evlat sayılıyor. Bilim haberciliğinde popüler bir çizgi izlenir. Ancak buna karşın, haberin özünden ve bilimselliğinden de ayrılmamak gerekir. Haberde sansasyonel ve magazine yönelmek, bilimin kendisine de zarar verecektir ve yanlış algılara yol açacaktır. Biz arkeoloji haberlerinde bunu görüyoruz. Kamuoyu önüne daha çok kaçakçılık ve definecilik yoluyla gelen arkeoloji haberleri, ajanslar vasıtasıyla medyaya servis ediliyor. Bir haber ajansının yerel muhabiri, kendi açısından yorumladığı ham haberi merkezine ulaştırıyor. Ajans ise bu haberi hiçbir denetim ve işleme tabi tutmadan medya abonelerine servis ediyor. Medya bu haberleri olduğu gibi okuyucularına sunuyor. Şimdi bu türden bir arkeoloji haberi ne kadar isabetli olur? Bunun örneklerini çok görüyoruz.

İşte bunlardan biri: Arazisinde 2863 sayılı kanun çerçevesinde korunması gerekli kültür varlığı ortaya çıkmış olan vatandaşın isteği haber yapılmış. Vatandaş diyor ki, “Ben çok fakir bir insanım. Uzmanların söylediğine göre hazinenin üzerinde yatıp kalkıyorum. Ama ben kuru ekmeğe muhtacım. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bir an önce kazı yapılması için izin verilsin. Varsa defineyi çıkartayım, ben de bu fakirlikten kurtulayım.” Vatandaşın arkeoloji ile alakası bu kadar! Diğer bir örnek: “Devriye görevi yapan jandarma ekipleri, bir evin bahçesinde 2500 yıllık demir çapa buldu. Çapanın piyasa değerinin 500 bin TL olduğu belirtildi.” Şimdi bu iki haberi yan yana koyduğumuz zaman, arkeolojinin hayrına bir durum meydana çıkacağını sanmıyorum. Nitekim tarihi eser kaçakçılığı ve definecilik haberlerinin artmasıyla buna da tanık oluyoruz. Sorumlu gazetecilik her ne kadar çok önemli ise de burada popüler bilim haberciliğinin devreye girmesi gerek diye düşünüyorum. Bu tarz yayınlar, konu hakkında kamuoyunu hem bilgilendirici, hem de bilinçlendirici anlayış ile büyük bir boşluğu dolduracaktır. Özellikle arkeoloji haberleri bence okuyuculara daha dikkatli ve özenli sunulmalıdır. Çünkü definecilik ve tarihi eser kaçakçılığı arkeolojiye çok büyük zararlar veriyor. Başka bir bilim yoktur ki hırsızlıktan ve soygunculuktan bu kadar zarar görsün! En doğrusu, ajans ve büyük medya kuruluşlarının kendi bünyelerinde arkeolog yazar ya da muhabir istihdam etmeleridir. Böylece arkeolojiyle ilgili haberler doğru bir şekilde verilirken, toplumda ise bu bilime karşı düzgün bir bakış açısı oluşturulabilir. Nasıl toplumu yönlendirmek ve bilgilendirmek için ekonomi yazarlığı veya adliye muhabirliği varsa, neden bir arkeoloji yazarlığı, muhabirliği olmasın? Var olması gerektiğini ve var olabileceğini de Dağ Medya’da görüyoruz. Darısı diğer ana akım medyanın başına diyelim. Bundan ötesi, onlar için ancak iyi dilekte bulunmaktır.”

Boncukcu, arkeolojinin yanında birkaç bilimin de yer aldığı http://arkeografya.com/ sitesinde neler bulabileceğimizi de  belirtiyor:

“Arkeografya web sitemizde amaç, arkeoloji ve onunla ilişkili bilimlerin kamuoyunda doğru bir algı ile gündeme getirilmesidir. Bu bilimlere karşı toplumda bir farkındalık sağlamaya uğraşıyoruz. Yayın politikamız olarak, oluşumundan itibaren canlıların; özellikle insanın ortaya çıkışından günümüze kadar yaratılan kültür ve uygarlık eserlerinin incelenmesi, irdelenmesi, değerlendirilmesi ve belgelenmesine yönelik çalışmaların sayfalarımızda yer almasına gayret gösteriyoruz. Bilimsellikten ve objektiflikten ayrılmadan popüler ve belgesel tarzda içerik sunarak, herkese ulaşmayı öngörüyoruz. Web sitemizin özelliği, adından da anlaşılacağı gibi gayesi tamamen eskinin ve geçmişin tasviri söz konusu olduğuna göre, sosyal ve beşeri bilim dallarının bir arada bulunmasıdır. Bundan dolayı, sadece geçmişi açıklayan bilimlere yer veriyoruz. Bu bağlamda, canlıların oluşumuna ışık tutan ve yaşamın başlangıcına inmemizi sağlayan paleontoloji, insanı toplumsal, kültürel, fiziki ve biyolojik yapı bakımından inceleyen antropoloji, insan elinden çıkan eserleri tarihi, kültürel ve sanat yönüyle araştıran arkeoloji, insanların tarih boyunca konuştuğu dillerin gelişimini ve birbiriyle ilişkisini açıklayan filoloji, geçmişteki olaylara ait bilgileri ortaya koyan tarih ve ayrıca mimari, tıp, bilim ve sanat tarihi gibi alanlarla ilgili konular sayfalarımızda mevcuttur. Bunlardan başka insanlığın ve canlıların hafızası sayılabilecek müzeler ile insanların kaderini doğrudan etkilemiş olan mitoloji de bölümlerimiz arasındadır. Teknolojinin adı geçen alanlarda uygulanmasını konu alan arkeoteknik kısmı da, arkeometri ile birlikte, koruma, onarım ve mevzuat gibi daha geniş bir çerçeveyi ortaya koyma hedefini gütmektedir. Dikkat edilirse, hemen hemen amaçları birbirine yakın ve birbirini destekleyen bilim dallarına ait haberler, konular, fotoğraflar ve belgeseller, Arkeografya web sitemizde okuyucuların ilgisine sunulmaktadır. Son olarak, saygıdeğer okuyucularımızın destek ve katkılarının web sitemize güç katacağını belirtmek isterim. Teşekkür ederim.”

Dağ Medya İnternet haberciliğinde nelere önem veriyor ve dikkat ediyor? Haber kategorilerini oluştururken nasıl bir bakış açısıyla hareket ediyor? Dağ Medya’da bilim alanlarına (arkeoloji, sanat tarihi, sosyoloji, psikoloji vb.vd.) yer vermeye nasıl karar verildi? Sebebi nedir? gibi merak ettiğim sorularımı ise Pınar Dağ’a (Dağ Medya’nın Kurucusu) yönelttiğimde şu cevapları aldım:

“Dağ Medya İnternet’te yavaş ilerleyerek doğru yer edinmeyi önemsiyor. Bunu yaparken duyarlı olmanın haber odasında önemli olduğunun farkında. Temel gazetecilik ilkeleri ile hareket ediyor ve kamu yararı odaklı bir haber algısı var. Görmezden gelinen her türlü haberi Dağ Medya’da görebilirsiniz. Bu karıncaların hakları da olabilir, Nijerya’da çocuk felci geçiren bir insanın hikayesi de olabilir. Türkiye’de neredeyse tüm İnternet haberleri birbirinin benzeri yayın yapıyor. Evet, ajans hizmeti alıyorsunuz fakat haberi genişletmek isteyen bir haber odası artık neredeyse hiç kalmadı. Hal böyle olunca yaptığınız çalışmalarında daha duyarlı, daha farklı ve daha az yer verilen olması gerektiğini öğreniyorsunuz. Ayrıca Dağ Medya şeffaf habercilik yapmak adına farklı bir adım atıyor. Veriye dayalı yani daha şeffaf olanı olduğu gibi vermeyi önemsiyor ve dikkat ediyor!

Dağ Medya’yı kurduğumuzda dünya ölçeklerinde İnternet Haberciliği yapan sitelerin nasıl çalıştığını hangi kategorileri öne çıkardıklarını, bizim en çok neyi öne çıkarmak istediğimizi sorgulayarak geniş bir çalışma yaptık. Yani kategoriler daraltıp derinleştirdiğimiz ana başlık ve alt başlıklar şeklinde kısmen titiz olduğumuzu söyleyebileceğim bir çalışma sonucunda şekillendi. Hala eksikleri var diyebiliriz.

Dağ Medya’da bilim alanlarına (arkeoloji, sanat tarihi, sosyoloji, psikoloji vb.vd.) yer vermeye nasıl karar verildi? sorusunu nasıl yanıtlayacağımı tam kestiremiyorum çünkü bir kaç yanıtı olduğunu fark ettim. Bilim haberciliği benim çok küçük yaşlarda buluştuğum bir alandı. Cumhuriyet Bilim ve Teknik bugünün Bilim ve Teknoloji dergisi okuyarak büyüdüm. Hatta hayatımın her aşamasında bilime dair pek çok yayını sevdim, sahiplendim. Hala da öyle. Bu şahsen en önemli sebeplerden biriydi ve nitekim fikrini aldığım herkes bunu olumlu da bulmuştu. Yani Dağ Medya’da naçizane bilime eğilme fikri! Arkeolojiye bir arkeolog ile yer vermek, Sosyolojiye bir sosyolog ile, Psikolojiye bir psikolog ile yer vermek gibi. Nitekim Dağ Medya’da Din editörü bile var. Haber odalarını branşı olan muhabirler ile var etmek yaptığınız gazeteciliğin kalitesini de artıracaktır. Batı Medya örneklerine baktığınızda şöyle titrler görürsünüz. (Bilim Muhabiri, Arkeoloji Muhabiri, Kadın Muhabiri, Uzay Muhabiri vb.) Bu muhabirlerin biyografilerini incelediğinizde pek çoğu paralel alanlarda eğitim almış kişilerden oluşuyor. Bu neden önemli? Şahsi yanıtım şu; haber/içerik/yazı doğru, çarpıtılmadan, olduğu gibi verildiğinde yavaş ya da hızlı dahi olsa kitleleri dönüştürme gücü var. Bunun demokrasi için de önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Haberler özgür ve şeffaf ise sizde özgürsünüzdür demektir! Bunun gazetecilerin, dijital yayıncıların en temel görevi olduğunu bilmekte fayda var. Yanlış haberlere rağmen doğru haber, dogmatik haberlere/yazılara inat bilimsel, gerçek hikayeler anlatmak bir kamu görevidir. Gazetecilik de bir bilim dalı ve yaptığınız işi gerektiği gibi yapmıyor iseniz buna gazetecilik diyemezsiniz. Nitekim gazetecilik bir hobi değildir! Ciddiye alınarak yapılması gerekir.

Söz bilim haberciliğinden açılmışken Arkeografya.com sitesine gecikmiş bir teşekkürümüzü de iletmek isterim. Çünkü bizler gündem haberciliği içine Arkeoloji gibi kıymetli bir bilim dalını koymayı isteyenler için yaptığımız çalışmaların destekleniyor olması, takdir edilmesi doğru ilerlediğimizi gösteriyor ve tabii ki sorumluluk da yüklüyor. Büyük bir enformasyon havuzu içinde yüzüyoruz, emek verilen işlerin görünür kılınması giderek zorlaşıyor, bu sebeple Arkeografya.com sitesine motive edici destekleri için tekrar çok teşekkür ederiz.”]

Dağ Medya

ARKEOGRAFYA websitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Filoloji, Antropoloji, Paleontoloji, Mitoloji, Müze ve Arkeoteknik ile ilgili konularda yayın yapar.

ARKEOGRAFYA websitesi, Basın Meslek İlkelerine uymaya söz verir.

ARKEOGRAFYA  ©  Her hakkı saklıdır. Yazı ve fotoğraflar kaynak veya bağlantı verilmesi koşuluyla kullanılabilir.